LAQ2G151MELB25
Mfr.Part #
LAQ2G151MELB25
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Stock
43
In Stock :
43
Length :
25mm
Ripple Current @ Low Frequency :
850mA @ 120Hz
Ripple Current :
850mA
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
150µF
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
977.5mA @ 10kHz
Lead Pitch :
10.0076mm
Leakage Current :
730μA
Voltage - Rated DC :
400V
Terminal Pitch :
10mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Published :
2015
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Diameter :
30mm
Datasheets
LAQ2G151MELB25
Nichicon LAQ2G151MELB25
LAQ 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 850mA 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In