KMPC870VR133
Mfr.Part #
KMPC870VR133
Package / Case
256-BBGA
Description
IC MPU MPC8XX 133MHZ 256BGA
Package / Case :
256-BBGA
Supplier Device Package :
256-PBGA (23x23)
Core Processor :
MPC8xx
Speed :
133MHz
Published :
Base Part Number :
MPC870
USB :
USB 2.0 (1)
Operating Temperature :
0°C~95°C TA
Voltage - I/O :
3.3V
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Ethernet :
10/100Mbps (2)
Datasheets
KMPC870VR133
NXP Semiconductors KMPC870VR133
MPC8xx Microprocessor MPC8xx Series MPC870 256-BBGA
KMPC870VR133 Overview
Since the microprocessor is packed in 256-BBGA, shipping overseas is convenient. High reliability is achieved by using advanced packaging methods Tray. This CPU has 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus widths. K0°C~95°C TAw what the operating temperature is around 0°C~95°C TA. In the series MPC8xx, it is found. MPC8xx processors are embedded in this CPU. There are DRAM RAM controllers used by this CPU. Microprocessors with I2C, PCMCIA, SPI, TDM, UART interfaces are designed to serve users better. 3.3V is the I/O speed of this CPU. Use MPC870 to search for variants of the cpu microprocessor. Suppliers offer the 256-PBGA (23x23) package.