KMPC8540VT667LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KMPC8540VT667LC
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
784-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU MPC85XX 667MHZ 783FCBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Series :
MPC85xx
Core Processor :
PowerPC e500
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RAM Controllers :
DDR, SDRAM
Package / Case :
784-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package :
783-FCPBGA (29x29)
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Ethernet :
10/100Mbps (1), 10/100/1000Mbps (2)
Operating Temperature :
0°C~105°C TA
Speed :
667MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Voltage - I/O :
2.5V 3.3V
Graphics Acceleration :
No
Base Part Number :
MPC8540
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Packaging :
Tray
Datasheets
KMPC8540VT667LC
NXP Semiconductors KMPC8540VT667LC
PowerPC e500 Microprocessor MPC85xx Series MPC8540 784-BBGA, FCBGA
KMPC8540VT667LC Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 784-BBGA, FCBGA. In order to provide high reliability, advanced packaging method Tray is used. Cores/Bus width is 1 Core 32-Bit. Recognize operating temperatures around 0°C~105°C TA. The cpu microprocessor belongs to the MPC85xx series. The CPU is cored with a PowerPC e500 processor. The CPU uses DDR, SDRAM RAM controllers. This microprocessor features interfaces DUART, I2C, PCI, RapidIO. In this CPU, I/O is set to 2.5V 3.3V. The microprocessor can be searched for with MPC8540 if you are looking for variants. Suppliers offer a package of 783-FCPBGA (29x29).