K13K0C-P20LFD0-8000
Mfr.Part #
K13K0C-P20LFD0-8000
Description
ODU MINI-SNAP RECEPT, INLINE, ST
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Current Rating (Amps) :
6A
Voltage Rating :
366V
Number of Positions :
20
Number of Contacts :
20 Contact
Cable Opening :
0.276" ~ 0.315" (7.00mm ~ 8.00mm)
Current Rating :
6 A
Datasheets
K13K0C-P20LFD0-8000
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 20 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
K13K0C-P20LFD0-8000 Overview
K13K0C-P20LFD0-8000 Features
ODU MINI-SNAP? K series
K13K0C-P20LFD0-8000 Applications
There are a lot of ODU
K13K0C-P20LFD0-8000 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER