K13K0C-P14LJG0-9000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K13K0C-P14LJG0-9000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP RECEPT, INLINE, ST
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
ODU USA
Cable Opening :
0.335" ~ 0.354" (8.50mm ~ 9.00mm)
Shielding :
Shielded
Contact Material :
Brass
Termination :
Solder Cup
Contact Finish Thickness - Mating :
Current Rating :
7.5 A
Number of Positions :
14
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Fastening Type :
Push-Pull
Voltage Rating :
450V
Brand :
Shell Size :
3
Shell Size - Insert :
3
Series :
ODU MINI-SNAP? K
Contact Finish - Mating :
Gold
Primary Material :
Metal
Subcategory :
Circular Connectors
Material Flammability Rating :
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Product Status :
Active
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Contacts :
14 Contact
RoHS :
Details
Base Product Number :
K13K0C-P
Features :
Backshell
Mounting Feature :
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Style :
CABLE
IP Rating :
IP68
Shell Material :
Brass
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Orientation :
Package :
Bulk
Contact Gender :
Socket (Female)
Termination Style :
Solder
Color :
Silver
Datasheets
K13K0C-P14LJG0-9000
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
K13K0C-P14LJG0-9000 Overview
K13K0C-P14LJG0-9000 Features
ODU MINI-SNAP? K series
K13K0C-P14LJG0-9000 Applications
There are a lot of ODU
K13K0C-P14LJG0-9000 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER