JR16WR-3SC
Mfr.Part #
JR16WR-3SC
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT HSNG FMALE 3POS PNL MT
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Circular Connector Housings
Filter Feature :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Lead Free :
Contains Lead
Contact Finish Termination :
Silver
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
IP67/68 - Dust Tight, Waterproof
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Additional Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insert Material :
Polycarbonate (PC)
Operating Temperature :
-25°C~85°C
MIL Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
3
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
16
Type :
For Female Sockets
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
3
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Feature :
Flange
Insulation Material :
Resin
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Series :
JR-W
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Finish - Mating :
Silver
Housing Color :
Black
IEC Conformance :
Shell Finish :
Chrome
Contact Size :
1.6mm