JR16JK-10P
Mfr.Part #
JR16JK-10P
Manufacturer
Hirose
Description
CONN JACK MALE 10P SOLDER CUP
Stock
39
In Stock :
39
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Length :
48.5mm
Fastening Type :
Threaded
Radiation Hardening :
No
Contact Finish - Mating :
Silver
Max Current Rating :
5A
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage - Rated :
250VAC 350VDC
Shell Size - Insert :
16
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Nickel
Current Rating :
5A
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Backshell, Cable Clamp
Connector Type :
Jack, Male Pins
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Published :
2014
Body/Shell Style :
Receptacle
Total Number of Contacts :
10
Shell Material :
Aluminum Alloy
Orientation :
Keyed
MIL Conformance :
Series :
JR
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Number of Positions :
10
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-25°C~85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e4
Termination :
Solder Cup
Filter Feature :
Mount :
Free Hanging
Datasheets
JR16JK-10P
Hirose JR16JK-10P
Jack, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Silver Nickel Bulk Keyed Threaded