JR16RK-10S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JR16RK-10S
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT FMALE 10P SOLDER CUP
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Number of Positions :
10
Shell Material :
Aluminum Alloy
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Style :
RND PIN-SKT
Shielding :
Unshielded
Rated Current (Signal) :
5A
Backshell Type :
Solid
Termination :
Solder Cup
Orientation :
Keyed
Contact Resistance :
5mOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
16
Mount :
Flanges, Panel
HTS Code :
Contact Gender :
FEMALE
Voltage - Rated :
250VAC 350VDC
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating :
5A
Empty Shell :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Published :
Body Length or Diameter :
1.142 inch
Total Number of Contacts :
10
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Mixed Contacts :
No
JESD-609 Code :
e4
Mounting Feature :
Flange
Option :
GENERAL PURPOSE
Additional Feature :
SOLDERING TYPE
IEC Conformance :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
DIN Conformance :
Body Breadth :
1.142 inch
Reliability :
COMMERCIAL
Voltage - Rated AC :
250V
Shell Finish :
Nickel
MIL Conformance :
ECCN Code :
EAR99
Cable Opening :
0.783 (19.90mm)
Packaging :
Bulk
Reference Standard :
UL
Filter Feature :
Number of Ports :
1
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
Phenol Formaldehyde (PF)
Series :
JR
Contact Finish - Mating :
Silver
Datasheets
JR16RK-10S
Hirose JR16RK-10S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 10 Positions Solder Cup Silver Nickel Bulk Keyed Threaded