JR16WP-10SC(31)
Mfr.Part #
JR16WP-10SC(31)
Description
CONN PLG HSG FMALE 10POS INLINE
Stock
19
In Stock :
19
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Polycarbonate (PC)
Series :
JR-W
Aluminum Alloy
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
1.0mm
Housing Color :
Black
Shell Finish :
Chrome
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
IP67/68 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Connector Type :
Plug Housing
Published :
2018
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
JR16WP-10SC(31)
Hirose JR16WP-10SC(31)
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chrome 10 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included JR-W
JR16WP-10SC(31) Overview
JR16WP-10SC(31) Features
JR-W series
JR16WP-10SC(31) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd
JR16WP-10SC(31) Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT