JANSP2N5154U3
Mfr.Part #
JANSP2N5154U3
Package / Case
3-SMD, No Lead
Description
RH POWER BJT
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
1.5V @ 500mA, 5A
Power - Max :
1 W
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C (TJ)
Microchip
Product Category :
Package / Case :
3-SMD, No Lead
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max) :
2 A
Transistor Type :
NPN
Brand :
Microchip / Microsemi
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
80 V
Frequency - Transition :
Supplier Device Package :
U3 (SMD-0.5)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
70 @ 2.5A, 5V
RoHS :
N
Series :
Current - Collector Cutoff (Max) :
50μA
Datasheets
JANSP2N5154U3
NPN -65°C ~ 200°C (TJ) 50μA 3-SMD, No Lead Surface Mount
JANSP2N5154U3 Overview
The DC current gain is the ratio of the base current to the collector current βdc = Ic/Ib and the DC current gain for this device is 70 @ 2.5A, 5V.Vce saturation means Ic is at its maximum value(saturated), and the vce saturation(Max) is 1.5V @ 500mA, 5A.The product comes in the supplier device package of U3 (SMD-0.5).A 80 V maximal voltage - Collector Emitter Breakdown is present in the device.
JANSP2N5154U3 Features
the DC current gain for this device is 70 @ 2.5A, 5V
the vce saturation(Max) is 1.5V @ 500mA, 5A