JANS1N3154-1
Mfr.Part #
JANS1N3154-1
Package / Case
DO-204AH, DO-35, Axial
Description
ZENER DIODE
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Impedance (Max) (Zzt) :
15 Ohms
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 2 A
Product Width :
1.25
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.8 V
Product Status :
Active
Product Length :
2
Package :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Coefficient :
100.0000 ppm/°C
Resistance :
1.3 kOhm
Package / Case :
DO-204AH, DO-35, Axial
Series :
Military, MIL-PRF-19500/158
Power Rating :
0.125 W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 5.5 V
Resistance Tolerance :
1
Tolerance :
±5%
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Power - Max :
500 mW
Supplier Device Package :
DO-35 (DO-204AH)
Datasheets
JANS1N3154-1
Microchip Technology JANS1N3154-1
±5% 10 µA @ 5.5 V -65°C ~ 175°C (TJ) DO-204AH, DO-35, Axial
JANS1N3154-1 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 10 µA @ 5.5 V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 8.8 V during operation.Zener single diode reaches 1.5 V @ 2 A when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
JANS1N3154-1 Features
reverse leakage current of 10 µA @ 5.5 V
10 µA @ 5.5 V is the maximum voltage (Tol)