JANSL2N5153
Mfr.Part #
JANSL2N5153
Package / Case
TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Description
RH POWER BJT
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Package / Case :
TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Current - Collector (Ic) (Max) :
2 A
Series :
Military, MIL-PRF-19500/545
Power - Max :
1 W
Frequency - Transition :
Supplier Device Package :
TO-39 (TO-205AD)
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C (TJ)
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
1.5V @ 500mA, 5A
Microchip
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
80 V
Product Status :
Active
Brand :
Microchip / Microsemi
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
70 @ 2.5A, 5V
Product Category :
Package :
Bulk
Current - Collector Cutoff (Max) :
50μA
Transistor Type :
PNP
RoHS :
N
Datasheets
JANSL2N5153
PNP -65°C ~ 200°C (TJ) 50μA TO-205AD, TO-39-3 Metal Can Through Hole
JANSL2N5153 Overview
As explained above, DC current gain takes into account the rate at which the base current flows through the collector current; therefore, DC current gain for this device is 70 @ 2.5A, 5V.In VCE saturation, Ic is at its maximum value (saturated), and the vce saturation (Max) is 1.5V @ 500mA, 5A.This product comes in a TO-39 (TO-205AD) device package from the supplier.Device displays Collector Emitter Breakdown (80 V maximal voltage).
JANSL2N5153 Features
the DC current gain for this device is 70 @ 2.5A, 5V
the vce saturation(Max) is 1.5V @ 500mA, 5A