JANSF2N5153U3
Mfr.Part #
JANSF2N5153U3
Package / Case
3-SMD, No Lead
Description
TRANS PNP 80V 0.001A U3
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
U3
Microchip
Current - Collector Cutoff (Max) :
50μA
Product Category :
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C (TJ)
RoHS :
N
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
80 V
Current - Collector (Ic) (Max) :
2 A
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
1.5V @ 500mA, 5A
Transistor Type :
PNP
Power - Max :
1.16 W
Series :
Military, MIL-PRF-19500/545
Package / Case :
3-SMD, No Lead
Frequency - Transition :
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
70 @ 2.5A, 5V
Brand :
Microchip / Microsemi
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
JANSF2N5153U3
PNP -65°C ~ 200°C (TJ) 50μA 3-SMD, No Lead Surface Mount
JANSF2N5153U3/TR Overview
DC current gain in this device equals 70 @ 2.5A, 5V, which is the ratio of the base current to the collector current.Saturation of VC means the Ic value is at its maximum, so vce saturation (Max) is 1.5V @ 500mA, 5A.Product comes in U3 supplier package.A negative maximal voltage - Collector Emitter Breakdown can be observed in the device.
JANSF2N5153U3/TR Features
the DC current gain for this device is 70 @ 2.5A, 5V
the vce saturation(Max) is 1.5V @ 500mA, 5A