IXSN50N60BD3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXSN50N60BD3
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet
Download
Description
IGBT MOD 600V 75A 250W SOT227B
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.5V @ 15V, 50A
Product Category :
IGBT Transistors
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600V
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
8V
Number of Elements :
1
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Number of Terminals :
4
Series :
Current - Collector (Ic) (Max) :
75A
Mount :
Chassis Mount, Screw
Collector Current-Max (IC) :
75 A
Height :
9.6 mm
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Turn Off Time-Nom (toff) :
460 ns
Mounting Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Packaging :
Tube
Max Power Dissipation :
250W
Weight :
38.000013g
Published :
Case Connection :
Isolated
Technology :
Si
Package :
Tube
Package Shape :
RECTANGULAR
RoHS :
Details
Collector-Emitter Voltage-Max :
600 V
Input :
Standard
Terminal Position :
UPPER
Configuration :
Single
Supplier Device Package :
SOT-227B
IGBT Type :
Pin Count :
4
Base Product Number :
IXSN50
Turn On Time :
140 ns
Base Part Number :
IXS*50N60
Power Dissipation-Max (Abs) :
250 W
IXYS
Input Capacitance :
3.85nF
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Transistor Application :
Motor Control
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Pins :
NTC Thermistor :
No
Additional Feature :
FAST SWITCHING
Product Type :
IGBT Transistors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount
Width :
25.42 mm
Brand :
IXYS
JESD-30 Code :
R-XUFM-X4
Current - Collector Cutoff (Max) :
350μA
Pbfree Code :
yes
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Reach Compliance Code :
Compliant
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
3.85nF @ 25V
Transistor Element Material :
SILICON
Product Status :
Obsolete
Surface Mount :
No
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Power - Max :
250W
Number of Terminations :
Max Collector Current :
75A
Length :
38.23 mm