IXGR40N60B2
Mfr.Part #
IXGR40N60B2
Package / Case
ISOPLUS247™
Description
IGBT 600V 60A 167W ISOPLUS247
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Collector-Emitter Voltage-Max :
600 V
Td (on/off) @ 25°C :
18ns/130ns
Supplier Device Package :
ISOPLUS247™
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Gate Charge :
100nC
Polarity :
NPN
IGBT Type :
PT
Test Condition :
400V, 30A, 3.3 Ω, 15V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Max Collector Current :
60A
JESD-609 Code :
e1
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600V
Input Type :
Package :
Tube
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.9V @ 15V, 30A
Collector Current-Max (IC) :
60 A
Power - Max :
167W
REACH SVHC :
No SVHC
Current - Collector Pulsed (Icm) :
200A
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Base Product Number :
IXGR40
Number of Terminals :
3
Max Power Dissipation :
167W
Base Part Number :
IXG*40N60
Current - Collector (Ic) (Max) :
60A
IXYS Corporation
Series :
HiPerFAST™
Number of Terminations :
3
Number of Elements :
1
Switching Energy :
400μJ (off)
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Turn On Time :
38 ns
Element Configuration :
Single
Transistor Application :
POWER CONTROL
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Published :
Collector Emitter Saturation Voltage :
1.9V
Rise Time :
82ns
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Power Dissipation :
167W