IXGK100N170
Mfr.Part #
IXGK100N170
Package / Case
TO-264
Description
IGBT PT 1000V 120A TO-264
Stock
641
In Stock :
641
Turn Off Time-Nom (toff) :
720 ns
Product Type :
IGBT Transistors
JESD-609 Code :
e1
Lead Free :
Lead Free
IXYS
Base Product Number :
IXGK100
Current - Collector Pulsed (Icm) :
600 A
Mounting Style :
Through Hole
Supplier Device Package :
PLUS264™
Technology :
Si
Collector Emitter Saturation Voltage :
2.5V
1
Radiation Hardening :
No
Series :
IXGK100N170
Product Status :
Active
Package Shape :
RECTANGULAR
Terminal Position :
Gate Charge :
425 nC
Current - Collector (Ic) (Max) :
170 A
Width :
5.31 mm
Test Condition :
850V, 100A, 1Ohm, 15V
Turn On Time :
285 ns
Tube
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Continuous Collector Current :
170 A
Max Operating Temperature :
150°C
Case Connection :
COLLECTOR
Package / Case :
TO-264
Power Dissipation :
830W
IGBT Type :
Turn On Delay Time :
35 ns
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Power Dissipation-Max (Abs) :
830 W
JEDEC-95 Code :
TO-264AA
Collector-Emitter Voltage-Max :
1700 V
Power - Max :
830 W
Height :
26.59 mm
Surface Mount :
No
RoHS :
Details
Td (on/off) @ 25°C :
35ns/285ns
Max Collector Current :
600A
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Turn-Off Delay Time :
285 ns
Configuration :
Single
Length :
20.29 mm
Factory Lead Time :
28 Weeks
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1700 V
Published :
2012
Additional Feature :
LOW CONDUCTION LOSS
Product Category :
IGBT Transistors
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3V @ 15V, 100A
Mount :
Brand :
IXYS
Element Configuration :
Terminal Form :
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 150 C
Min Operating Temperature :
-55°C
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
1.7kV
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Collector Current-Max (IC) :
170 A
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
5V