IXCP20M35A
Mfr.Part #
IXCP20M35A
Package / Case
TO-220-3
Description
IC CURRENT REGULATOR TO220AB
Base Product Number :
IXCP20
Package / Case :
TO-220-3
Supply Current-Max (Isup) :
22mA
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Published :
Output Current :
20 mA
Package Shape :
RECTANGULAR
Tube
Number of Terminations :
Current - Output :
20mA
Terminal Pitch :
2.54mm
Function :
Current Regulator
Obsolete
Min Operating Temperature :
-55 °C
Supplier Device Package :
TO-220AB
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Surface Mount :
No
RoHS :
Compliant
Base Part Number :
IXC*20M
Mounting Type :
Through Hole
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Voltage - Input :
Terminal Position :
Single
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Max Operating Temperature :
150 °C