IXBOD1-18R
Mfr.Part #
IXBOD1-18R
Package / Case
Radial
Description
IC DIODE MODULE BOD 1.25A 1800V
Stock
10
In Stock :
10
Product Category :
Current Rating :
1.25A
Min Operating Temperature :
-40°C
Subcategory :
Thyristors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Brand :
yes
JESD-30 Code :
R-PSIP-T2
Series :
RoHS :
Details
Configuration :
Single
Package / Case :
Radial
Qualification Status :
Not Qualified
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Type :
PCB, Through Hole
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Clamping :
1800V 1.8kV
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Elements :
1
Number of Circuits :
2
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Terminal Position :
Single
Surface Mount :
No
Mount :
Through Hole
Hold Current :
30mA
Product Category :
Sidacs
Package :
Bulk
Product Type :
Sidacs
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
IXYS
Holding Current-Max :
30 mA