IXBOD1-16R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXBOD1-16R
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
IC DIODE MODULE BOD 1.25A 1600V
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Package Shape :
RECTANGULAR
Package :
Bulk
Number of Elements :
1
Base Product Number :
IXBOD1
Hold Current :
30mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
BOD
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mounting Style :
Through Hole
HTS Code :
Terminal Position :
Single
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Published :
IXYS
Packaging :
Bulk
Series :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Configuration :
Single
Reach Compliance Code :
Compliant
JESD-30 Code :
R-PSIP-T2
Number of Terminals :
2
Mount :
Brand :
IXYS
Number of Circuits :
2
Current Rating :
1.25A
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
Surface Mount :
No
Subcategory :
Thyristors
Product Category :
Sidacs
RoHS :
Details
Number of Pins :
Mounting Type :
PCB, Through Hole
Trigger Device Type :
RVS BLOCKING BOD
Pbfree Code :
yes
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Applications :
High Voltage
Voltage - Clamping :
1600V 1.6kV
Product Type :
Sidacs
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Holding Current-Max :
30 mA