IXBOD1-12R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXBOD1-12R
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
IC DIODE MODULE BOD 1.25A 1200V
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Lead Free :
Lead Free
Number of Elements :
1
Min Operating Temperature :
-40°C
Supplier Device Package :
BOD
Mounting Type :
PCB, Through Hole
Mount :
Through Hole
Hold Current :
30mA
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Product Status :
Active
Package / Case :
Radial
Voltage - Clamping :
1200V 1.2kV
Package Shape :
RECTANGULAR
Terminal Position :
Single
Max Operating Temperature :
125°C
Applications :
High Voltage
Current Rating :
1.25A
Reach Compliance Code :
Compliant
Surface Mount :
No
Package :
Bulk
JESD-30 Code :
R-PSIP-T2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Circuits :
2
Packaging :
Bulk
Brand :
IXYS
IXYS
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Holding Current-Max :
30 mA