IXBOD1-15R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXBOD1-15R
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
IC DIODE MODULE BOD 1.25A 1500V
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Subcategory :
Thyristors
Packaging :
Bulk
Base Product Number :
IXBOD1
Trigger Device Type :
RVS BLOCKING BOD
Configuration :
Single
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Elements :
1
HTS Code :
Mounting Type :
PCB, Through Hole
Package Shape :
RECTANGULAR
Published :
Voltage - Clamping :
1500V 1.5kV
JESD-30 Code :
R-PSIP-T2
Number of Circuits :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Applications :
High Voltage
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Through Hole
Hold Current :
30mA
Series :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Qualification Status :
Not Qualified
Product Type :
Sidacs
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Terminals :
2
Terminal Position :
Single
Factory Lead Time :
10 Weeks
Package :
Bulk
Number of Pins :
Brand :
IXYS
Pbfree Code :
yes
Product Category :
Sidacs
RoHS :
Details
Package / Case :
Radial
Current Rating :
1.25A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
BOD
Mounting Style :
Holding Current-Max :
30 mA