IRKL105/14A
Mfr.Part #
IRKL105/14A
Package / Case
ADD-A-PAK (3 + 2)
Description
SCR DBL HISCR 1400V 105A ADDAPAK
Thyristors - SCRs - Modules
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Base Part Number :
KL105
Number of Elements :
1
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Non-RoHS Compliant
Trigger Device Type :
SCR
Operating Temperature :
-40°C~130°C TJ
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
235A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Surface Mount :
No
HTS Code :
Desc. of Quick-Connects :
G-GR
Packaging :
Bulk
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1785A 1870A
Current - On State (It (AV)) (Max) :
105A
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Mounting Type :
Chassis Mount
JEDEC-95 Code :
TO-240AA
Holding Current-Max :
250mA
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1400V
Additional Feature :
UL APPROVED
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
1870 A
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
UPPER
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
Pin Count :
5
Package / Case :
ADD-A-PAK (3 + 2)
Leakage Current (Max) :
20mA
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Off State :
1.4kV
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1400V
On-State Current-Max :
105000A
Number of Terminations :
5
JESD-30 Code :
R-XUFM-X5
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V