IRKL105/12A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IRKL105/12A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
ADD-A-PAK (3 + 2)
Datasheet
Download
Description
SCR DBL HISCR 1200V 105A ADDAPAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Voltage - Off State :
1.2kV
Packaging :
Bulk
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
235A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1785A 1870A
Additional Feature :
UL APPROVED
Mounting Type :
Chassis Mount
Case Connection :
Isolated
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Surface Mount :
No
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-30 Code :
R-XUFM-X5
JEDEC-95 Code :
TO-240AA
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1200V
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
KL105
Terminal Position :
UPPER
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
ADD-A-PAK (3 + 2)
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Operating Temperature :
-40°C~130°C TJ
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
On-State Current-Max :
105000A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
1870 A
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
HTS Code :
Number of Elements :
1
Current - On State (It (AV)) (Max) :
105A
Holding Current-Max :
250mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
5
Desc. of Quick-Connects :
G-GR
Pin Count :
5
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Leakage Current (Max) :
20mA