IRKH56/16A
Mfr.Part #
IRKH56/16A
Package / Case
ADD-A-PAK (3 + 2)
Description
SCR DBL LOSCR 1600V 60A ADDAPAK
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Number of Elements :
1
JESD-30 Code :
R-XUFM-X5
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1600V
Packaging :
Bulk
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1310A 1370A
Voltage - Off State :
1.6kV
225
Additional Feature :
UL APPROVED
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Leakage Current (Max) :
15mA
JEDEC-95 Code :
TO-240AA
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
1520 A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Trigger Device Type :
SCR
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
On-State Current-Max :
60000A
Holding Current-Max :
200mA
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
135A
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Package / Case :
ADD-A-PAK (3 + 2)
Mounting Type :
Chassis Mount
Base Part Number :
KH56
Desc. of Quick-Connects :
G-GR
Surface Mount :
No
Pin Count :
5
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current - On State (It (AV)) (Max) :
60A
Number of Terminations :
5
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1600V