IRKH105/12A
Mfr.Part #
IRKH105/12A
Package / Case
ADD-A-PAK (3 + 2)
Description
SCR DBL LOSCR 1200V 105A ADDAPAK
Number of Elements :
1
Holding Current-Max :
200mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Additional Feature :
UL APPROVED
Pin Count :
5
Voltage - Off State :
1.2kV
Packaging :
Bulk
Current - On State (It (AV)) (Max) :
105A
Terminal Form :
UNSPECIFIED
JEDEC-95 Code :
TO-240AA
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1200V
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
1 (Unlimited)
Base Part Number :
KH105
Terminal Position :
UPPER
Surface Mount :
No
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
1870 A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1785A 1870A
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Qualification Status :
Not Qualified
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Desc. of Quick-Connects :
G-K
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
Trigger Device Type :
SCR
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Leakage Current (Max) :
20mA
Number of Terminations :
5
Package / Case :
ADD-A-PAK (3 + 2)
On-State Current-Max :
105000A
Published :
Operating Temperature :
-40°C~130°C TJ
JESD-30 Code :
R-XUFM-X5
HTS Code :
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
235A