IRFIBC20G
Mfr.Part #
IRFIBC20G
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Description
MOSFET N-CH 600V 1.7A TO220-3
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current Rating :
1.7A
Max Operating Temperature :
150°C
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Through Hole
Input Capacitance :
350pF
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Height :
9.8mm
Rise Time :
23ns
Turn-Off Delay Time :
30 ns
Voltage - Rated DC :
600V
Drain to Source Breakdown Voltage :
600V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
18nC @ 10V
Drain to Source Resistance :
4.4Ohm
Rds On Max :
4.4 Ω
Published :
Element Configuration :
Single
Vgs (Max) :
±20V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Lead Free :
Contains Lead
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
350pF @ 25V
Supplier Device Package :
TO-220-3
Width :
4.83mm
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
10.63mm
Continuous Drain Current (ID) :
1.7A
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Weight :
6.000006g
Power Dissipation-Max :
30W Tc
Mount :
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
1.7A Tc
Turn On Delay Time :
10 ns
Packaging :
Tube
Number of Pins :
3
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.4Ohm @ 1A, 10V
Fall Time (Typ) :
25 ns
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Channels :
1
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Datasheets
IRFIBC20G
Vishay IRFIBC20G
N-Channel Tube 4.4Ohm @ 1A, 10V ±20V 350pF @ 25V 18nC @ 10V 600V TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
IRFIBC20G Overview
The maximum input capacitance of this device is 350pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.Continuous drain current (ID) is the maximum continuous current (ID) the device can conduct, and it is 1.7A.When VGS=600V, and ID flows to VDS at 600VVDS, the drain-source breakdown voltage is 600V in this device.Before drain current conduction can begin, the device's turn-off delay time must be charged up to full capacitance. This value is 30 ns.MOSFETs exhibit Drain-to-Source Resistance when a specific gate-to-source voltage (VGS) is applied to bias them into the on state, and this device's resistance is 4.4Ohm.During device turn-on, the input capacitance must be charged for a period of time before drain current conduction can begin, so its delay time is 10 ns seconds.Single MOSFETs transistor is the voltage across the gate-source terminal of a transistor that determines the gate-source voltage, VGS.The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 600V in order to operate.Using drive voltage (10V), this device helps reduce its power consumption.
IRFIBC20G Features
a continuous drain current (ID) of 1.7A
a drain-to-source breakdown voltage of 600V voltage
the turn-off delay time is 30 ns
single MOSFETs transistor is 4.4Ohm
a 600V drain to source voltage (Vdss)