IRF01ER4R7K
Mfr.Part #
IRF01ER4R7K
Description
FIXED IND 4.7UH 530MA 350MOHM TH
Fixed Inductors
Pbfree Code :
yes
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Packaging :
Tape and Reel
Frequency - Self Resonant :
75MHz
DC Current :
530mA
Special Feature :
Q MEASURED AT 7.9MHZ
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Construction :
Epoxy Coated
Size / Dimension :
0.120Diax0.260L 3.02mmx6.60mm
Test Frequency :
7.9MHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Diameter :
0.508 mm
Inductance :
4.7μH
Max DC Current :
530mA
Tolerance :
±10%
Packing Method :
TR
Terminal Shape :
Wire
Lead Length :
36.515mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Military Standard :
Not
Material - Core :
Ferrite
Published :
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
10 Weeks
JESD-609 Code :
e2
Radiation Hardening :
No
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Shielding :
Unshielded
Number of Functions :
1
DC Resistance (DCR) :
350mOhm Max
Resistance :
350mOhm
Datasheets
IRF01ER4R7K
IRF01ER4R7K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD