IPB90N06S404ATMA1
Mfr.Part #
IPB90N06S404ATMA1
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
MOSFET N-CH 60V 90A TO263-3
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
90A Tc
Surface Mount :
yes
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
90A
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 90µA
Power Dissipation-Max :
150W Tc
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
OptiMOS™
Package / Case :
ECCN Code :
EAR99
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
FET Type :
N-Channel
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Number of Terminations :
2
DS Breakdown Voltage-Min :
60V
Number of Elements :
1
Avalanche Energy Rating (Eas) :
331 mJ
Mounting Type :
Surface Mount
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
10400pF @ 25V
Case Connection :
DRAIN
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
360A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Published :
Terminal Position :
Single
Drain-source On Resistance-Max :
0.0037Ohm
Transistor Element Material :
SILICON
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.7m Ω @ 90A, 10V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Vgs (Max) :
±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
128nC @ 10V
Datasheets
IPB90N06S404ATMA1
Infineon Technologies IPB90N06S404ATMA1
N-Channel Tape & Reel (TR) 3.7m Ω @ 90A, 10V ±20V 10400pF @ 25V 128nC @ 10V 60V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IPB90N06S404ATMA1 Overview
There is an avalanche breakdown in which energy is applied to the MOSFET to cause it to break down, and this energy is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 331 mJ.Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 10400pF @ 25V maximal input capacitance.A device can conduct a maximum continuous current of [90A] according to its drain current.As far as peak drain current is concerned, its maximum pulsed current is 360A.The DS breakdown voltage should be maintained above 60V to maintain normal operation.To operate this transistor, you will need a 60V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
IPB90N06S404ATMA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 331 mJ
based on its rated peak drain current 360A.
a 60V drain to source voltage (Vdss)