IPB35N10S3L26ATMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPB35N10S3L26ATMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 100V 35A D2PAK
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
JESD-609 Code :
e3
Avalanche Energy Rating (Eas) :
175 mJ
Terminal Position :
Single
DS Breakdown Voltage-Min :
100V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
26.3m Ω @ 35A, 10V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Reach Compliance Code :
not_compliant
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
39nC @ 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
FET Type :
N-Channel
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
14 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Transistor Element Material :
SILICON
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
35A
Vgs (Max) :
±20V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.4V @ 39μA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
35A Tc
Series :
Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Power Dissipation-Max :
71W Tc
Number of Elements :
1
Drain-source On Resistance-Max :
0.0322Ohm
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2700pF @ 25V
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
140A
Package / Case :
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Infineon Technologies IPB35N10S3L26ATMA1
N-Channel Tape & Reel (TR) 26.3m Ω @ 35A, 10V ±20V 2700pF @ 25V 39nC @ 10V 100V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IPB35N10S3L26ATMA1 Overview
Avalanche breakdown occurs when energy is applied to the MOSFET, and the avalanche energy ratings (Eas) are 175 mJ.A device's maximal input capacitance is 2700pF @ 25V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.In this device, the drain current is 35A, which is the maximum continuous current the device can conduct.In terms of pulsed drain current, it has a maximum of 140A, which is its maximum rated peak drain current.To maintain normal operation, it is recommended that the DS breakdown voltage be above 100V.This transistor requires a 100V drain to source voltage (Vdss).This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (4.5V 10V).
IPB35N10S3L26ATMA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 175 mJ
based on its rated peak drain current 140A.
a 100V drain to source voltage (Vdss)