IPB330P10NMATMA1
Mfr.Part #
IPB330P10NMATMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
TRENCH >=100V PG-TO263-3
Stock
557
In Stock :
557
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Pin Count :
3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
6.9A (Ta), 62A (Tc)
FET Type :
P-Channel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Transistor Polarity :
P-Channel
Packaging :
Cut Tape
Qualification :
Package :
Digi-Reel?
Mounting Style :
SMD/SMT
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
11000 pF @ 50 V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
33mOhm @ 53A, 10V
Vgs (Max) :
±20V
Package Type :
D2PAK (TO-263)
Infineon
Channel Mode :
Enhancement
Base Product Number :
IPB330P
Product :
MOSFET
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 5.55mA
Product Category :
MOSFET
RoHS :
Details
Channel Type :
P
Number of Elements per Chip :
1
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
236 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100 V
Product Type :
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Number of Channels :
1 Channel
Subcategory :
MOSFETs
FET Feature :
Series :
OptiMOS?
Continuous Drain Current Id :
62A
Power Dissipation (Max) :
3.8W (Ta), 300W (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Power Dissipation :
300W