IL-12P-S3FP2-1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IL-12P-S3FP2-1
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN HEADER R/A 12POS 2.5MM
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Pins :
12
Insulation Color :
Brown
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Length - Mating :
0.236 6.00mm
Style :
Board to Cable/Wire
Insulation Height :
0.256 6.50mm
Color :
Brown
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Connector Type :
Header
Lead Free :
Lead Free
Contact Shape :
Circular
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
Termination :
Solder
Number of Positions :
12
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Contact Material :
Brass
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Rows :
1
Mount :
Through Hole
Contact Type :
Male Pin
Pitch :
2.4892mm
Series :
IL
Fastening Type :
Friction Lock
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shrouding :
Shrouded - 1 Wall
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Datasheets
IL-12P-S3FP2-1
IL Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA66), Nylon 6/6 12-Position Board to Cable/Wire 0.256 6.50mm Height
IL-12P-S3FP2-1 Overview
This product is packaged in a Header box.Through Hole, Right Angle indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the IL Series.It is equipped with 12 pins.By Through Hole, the part is mounted.