IL-12S-S3L-(N)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IL-12S-S3L-(N)
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT HSG 12POS 2.50MM
Stock
70
In Stock :
70
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Lead Free :
Lead Free
Published :
2013
Series :
IL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
12
Fastening Type :
Friction Lock
Connector Type :
Receptacle
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Female Socket
Contact Termination :
Crimp
Number of Rows :
1
Factory Lead Time :
14 Weeks
Pitch :
0.098 2.50mm
Note :
Contacts Not Included
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Brown
Datasheets
IL-12S-S3L-(N)
1 Rows Receptacle Bulk Brown 12 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp IL
IL-12S-S3L-(N) Overview
IL-12S-S3L-(N) Features
IL series
IL-12S-S3L-(N) Applications
There are a lot of JAE Electronics
IL-12S-S3L-(N) Rectangular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM