IL-12P-S3EN2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IL-12P-S3EN2
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.5MM
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Positions :
12
Contact Finish - Post :
Tin
Pitch :
2.4892mm
Termination :
Solder
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
1
Mount :
Through Hole
Contact Type :
Male Pin
Shrouding :
Shrouded - 1 Wall
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Tin
Factory Lead Time :
12 Weeks
Style :
Board to Cable/Wire
Connector Type :
Header
Color :
Brown
Insulation Height :
0.382 9.70mm
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Number of Positions Loaded :
All
Contact Plating :
Number of Pins :
12
Orientation :
Straight
Contact Length - Mating :
0.236 6.00mm
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Brass
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type :
Through Hole
Fastening Type :
Friction Lock
Lead Free :
Lead Free
Series :
IL
Published :
Overall Contact Length :
0.500 12.70mm
Insulation Color :
Brown
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
IL-12P-S3EN2
IL Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA66), Nylon 6/6 12-Position Board to Cable/Wire 0.382 9.70mm Height