IKW15N120CS7XKSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IKW15N120CS7XKSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
INDUSTRY 14 PG-TO247-3
Stock
40
In Stock :
40
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Supplier Device Package :
PG-TO247-3
Package Type :
TO-247-3
Input Type :
Standard
Product Category :
IGBT Transistors
Product Type :
IGBT Transistors
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Td (on/off) @ 25°C :
23ns/170ns
Pin Count :
3
Package :
Tube
Switching Energy :
750μJ (on), 700μJ (off)
Subcategory :
IGBTs
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package / Case :
Gate Charge :
95 nC
Infineon
Mounting Type :
Through Hole
Configuration :
Single
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Series :
Automotive, AEC-Q101, TrenchStop?
Mounting Style :
Through Hole
Technology :
Si
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2V @ 15V, 15A
IGBT Type :
Trench Field Stop
Power - Max :
176 W
Collector Emitter Saturation Voltage :
1.65
Continuous Collector Current :
36
Test Condition :
600V, 15A, 10Ohm, 15V
Current - Collector (Ic) (Max) :
36 A
Brand :
Channel Type :
N
Power Dissipation :
176
Product Status :
Active
Base Product Number :
IKW15N
Packaging :
Tube
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V
Current - Collector Pulsed (Icm) :
45 A