IFF600B12ME4B11BPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IFF600B12ME4B11BPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
MEDIUM POWER ECONO AG-ECONOD-411
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Package / Case :
Module
Configuration :
Half Bridge Inverter
NTC Thermistor :
yes
Product Status :
Active
Current - Collector (Ic) (Max) :
600 A
Package :
Tray
Series :
EconoDUAL? 3
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V
Input :
Standard
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 600A
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
37 nF @ 25 V
Power - Max :
20 mW
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - Collector Cutoff (Max) :
3 mA