HVR2500005903FR500
Mfr.Part #
HVR2500005903FR500
Description
RES 590K OHM 1/4W 1% AXIAL
Stock
165
In Stock :
165
Through Hole Resistors
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
2016
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Supplier Device Package :
Axial
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
250mW
Composition :
Metal Film
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
6.5024mm
Resistance :
590kOhms
Max Operating Temperature :
155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Flame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
HVR25
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Vishay HVR2500005903FR500
590kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,