HVR2500001005JA100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HVR2500001005JA100
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10M OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
0.58 mm
JESD-609 Code :
e3
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Length :
26mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Construction :
Cylindrical
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Resistance :
10MOhm
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Surface Mount :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
HVR25
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
Ammo Pack
Factory Lead Time :
14 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
FLAME PROOF, RATED AC VOLTAGE (V): 1150
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Working Voltage :
1600V
Composition :
Metal Film
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Package / Case :
Axial
Power Rating :
250mW
Voltage - Rated AC :
1.15kV
Feature :
High Voltage, Pulse Withstanding
Vishay HVR2500001005JA100
FIXED RESISTOR, 10MOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,