HVR2500004753FR500
Mfr.Part #
HVR2500004753FR500
Description
RES 475K OHM 1/4W 1% AXIAL
Max Power Dissipation :
250mW
Construction :
Cylindrical
Mount :
Through Hole
Packing Method :
TR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Resistance :
475kOhm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±1%
Working Voltage :
1600V
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Diameter :
0.58 mm
FIXED RESISTOR
Vishay HVR2500004753FR500
Through Hole FIXED RESISTOR, 475kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,