HVR2500002213FR500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HVR2500002213FR500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 221K OHM 1/4W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Construction :
Cylindrical
Lead Diameter :
0.58 mm
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance :
221kOhm
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Series :
HVR25
Composition :
Metal Film
Packing Method :
TR
Surface Mount :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
250mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Unknown
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
FLAME PROOF, RATED AC VOLTAGE (V): 1150
Feature :
Flame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Working Voltage :
1600V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
Vishay HVR2500002213FR500
FIXED RESISTOR, 221kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,