HVR2500001823FR500
Mfr.Part #
HVR2500001823FR500
Description
RES 182K OHM 1/4W 1% AXIAL
Lead Diameter :
0.58 mm
Axial
Surface Mount :
14 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Packing Method :
TR
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Working Voltage :
1600V
Resistance :
182kOhm
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Vishay HVR2500001823FR500
FIXED RESISTOR, 182kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,