HVMLS821M200EB0D
Mfr.Part #
HVMLS821M200EB0D
Package / Case
FlatPack, Tabbed
Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V FLATPACK
Ripple Current @ High Frequency :
10A @ 20kHz
Mount :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm
Published :
Mounting Type :
Chassis Mount
Package / Case :
FlatPack, Tabbed
Lead Pitch :
25.4mm
Ripple Current :
7.7A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
172mOhm @ 120Hz
Capacitance :
820µF
Ripple Current @ Low Frequency :
7.7A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Height :
12.7mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Voltage - Rated DC :
200V
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Datasheets
HVMLS821M200EB0D
MLS 820μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 7.7A 3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed