HVMLS103M020EA1C
Mfr.Part #
HVMLS103M020EA1C
Package / Case
FlatPack
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 20V FLATPCK
Ripple Current @ Low Frequency :
13.6A @ 120Hz
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Height :
12.7mm
Lead Pitch :
25.4mm
Package / Case :
FlatPack
Voltage - Rated DC :
20V
Size / Dimension :
2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
56mOhm @ 120Hz
Capacitance :
10000µF
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Ripple Current :
13.6A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ripple Current @ High Frequency :
15A @ 20kHz
Lead/Base Style :
Straight
Datasheets
HVMLS103M020EA1C
Cornell Dubilier Electronics HVMLS103M020EA1C
MLS 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 13.6A 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack