HVMLS112M075EK1A
Mfr.Part #
HVMLS112M075EK1A
Package / Case
FlatPack, Tabbed
Description
CAP ALUM 1100UF 20% 75V FLATPACK
ESR (Equivalent Series Resistance) :
112mOhm @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Size / Dimension :
1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm
Ripple Current :
9.6A
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Package / Case :
FlatPack, Tabbed
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Height :
12.7mm
Voltage - Rated DC :
75V
Ripple Current @ Low Frequency :
9.6A @ 120Hz
Mount :
Chassis Mount
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
11.5A @ 20kHz
Capacitance :
1100μF
Lead Pitch :
25.4mm
Lead/Base Style :
Straight
Mounting Type :
Chassis Mount
Datasheets
HVMLS112M075EK1A
Cornell Dubilier Electronics HVMLS112M075EK1A
MLS 1100μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 9.6A 1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed