HVMLS103M020EA0C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HVMLS103M020EA0C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
FlatPack
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 20V FLATPCK
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MLS
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
17 Weeks
Lead Pitch :
25.4mm
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
13.6A
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Termination :
Radial
Voltage - Rated DC :
20V
Tolerance :
±20%
Height :
12.7mm
Life (Hours) :
10000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
15A @ 20kHz
Lead/Base Style :
Straight
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
56mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
13.6A @ 120Hz
Published :
Package / Case :
FlatPack
Size / Dimension :
2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
Capacitance :
10000µF
Polarization :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
HVMLS103M020EA0C
Cornell Dubilier Electronics HVMLS103M020EA0C
MLS 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 13.6A 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack