HVMLS662M040EA1D
Mfr.Part #
HVMLS662M040EA1D
Package / Case
FlatPack, Tabbed
Description
CAP ALUM 6600UF 20% 40V FLATPACK
ESR (Equivalent Series Resistance) :
62mOhm @ 120Hz
Mounting Type :
Chassis Mount
Height :
12.7mm
Ripple Current @ Low Frequency :
12.9A @ 120Hz
Mount :
Chassis Mount
Ripple Current :
12.9A
Package / Case :
FlatPack, Tabbed
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
6600μF
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ripple Current @ High Frequency :
15A @ 20kHz
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Size / Dimension :
2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
Lead Pitch :
25.4mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
40V
Datasheets
HVMLS662M040EA1D
Cornell Dubilier Electronics HVMLS662M040EA1D
MLS 6600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 12.9A 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed