HVMLS221M250EK1A
Mfr.Part #
HVMLS221M250EK1A
Package / Case
FlatPack, Tabbed
Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V FLATPACK
Mounting Type :
Chassis Mount
Lead Pitch :
25.4mm
Lead/Base Style :
Straight
Height :
12.7mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
597mOhm @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
250V
Package / Case :
FlatPack, Tabbed
Ripple Current @ High Frequency :
5.1A @ 20kHz
Mount :
Chassis Mount
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ripple Current @ Low Frequency :
4.1A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
220μF
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Published :
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm
Ripple Current :
4.1A
Datasheets
HVMLS221M250EK1A
Cornell Dubilier Electronics HVMLS221M250EK1A
MLS 220μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 4.1A 1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed