HVMLS193M5R0EK0C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HVMLS193M5R0EK0C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
FlatPack
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 19000UF 20% 5V FLATPACK
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
No
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Package / Case :
FlatPack
Polarization :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
10000 hours
Factory Lead Time :
17 Weeks
Mount :
Through Hole
Lead/Base Style :
Straight
Ripple Current @ High Frequency :
13.6A @ 20kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Height :
12.7mm
Tolerance :
±20%
Termination :
Radial
Lead Pitch :
25.4mm
Ripple Current @ Low Frequency :
12.6A @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
76mOhm @ 120Hz
Capacitance :
19000μF
Voltage - Rated DC :
5V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
MLS
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Ripple Current :
12.6A
Datasheets
HVMLS193M5R0EK0C
Cornell Dubilier Electronics HVMLS193M5R0EK0C
MLS 19000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 12.6A 1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack