HVMLS193M5R0EK0A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HVMLS193M5R0EK0A
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
FlatPack, Tabbed
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 19000UF 20% 5V FLATPACK
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Size / Dimension :
1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead/Base Style :
Straight
ESR (Equivalent Series Resistance) :
76mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
13.6A @ 20kHz
Termination :
Radial
Life (Hours) :
10000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
12.6A @ 120Hz
Capacitance :
19000μF
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
FlatPack, Tabbed
Voltage - Rated DC :
5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Height :
12.7mm
Lead Pitch :
25.4mm
Series :
MLS
Published :
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount
Mount :
Chassis Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Ripple Current :
12.6A
Datasheets
HVMLS193M5R0EK0A
Cornell Dubilier Electronics HVMLS193M5R0EK0A
MLS 19000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 12.6A 1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed