HVMLS133M010EK0C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HVMLS133M010EK0C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
FlatPack
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 13000UF 20% 10V FLATPCK
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Lead/Base Style :
Straight
Capacitance :
13000μF
Mount :
Through Hole
Height :
12.7mm
Lead Pitch :
25.4mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
FlatPack
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Series :
MLS
Ripple Current @ High Frequency :
13.3A @ 20kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Termination :
Radial
Ripple Current :
12.2A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ripple Current @ Low Frequency :
12.2A @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
10000 hours
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
81mOhm @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
10V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Datasheets
HVMLS133M010EK0C
Cornell Dubilier Electronics HVMLS133M010EK0C
MLS 13000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 12.2A 1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack