HVMLS133M010EK0A
Mfr.Part #
HVMLS133M010EK0A
Package / Case
FlatPack, Tabbed
Description
CAP ALUM 13000UF 20% 10V FLATPCK
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
12.7mm
Voltage - Rated DC :
10V
Ripple Current :
12.2A
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Package / Case :
FlatPack, Tabbed
ESR (Equivalent Series Resistance) :
81mOhm @ 120Hz
Lead Pitch :
25.4mm
Size / Dimension :
1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm
Mount :
Chassis Mount
Mounting Type :
Chassis Mount
Ripple Current @ High Frequency :
13.3A @ 20kHz
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Capacitance :
13000μF
Lead/Base Style :
Straight
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
12.2A @ 120Hz
Datasheets
HVMLS133M010EK0A
Cornell Dubilier Electronics HVMLS133M010EK0A
MLS 13000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 12.2A 1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed